Haber

Kübra Par: “Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasından yana”

Kahramanmaraş’ta yaşanan şokların ardından özellikle Bülent Arınç’ın açıklamalarının ardından yeni tartışma konusu seçimin ertelenip ertelenmeyeceği. HaberTürk yazarı Kübra Par, bu bahisle ilgili edindiği değerli kulis bilgilerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu bahse bakışını köşesinde paylaştı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin acısı devam ediyor. Hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artarken bazı bölgelerde enkaz kaldırma çalışmaları başladı.

Deprem öncesinde ülke gündemi tamamen seçim odaklıydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimin 14 Mayıs’ta yapılacağına işaret etti ve muhalefet kanadı bunu kabul etti.

Ancak 6 Şubat’ta yaşanan trajik olayın ardından 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimin ertelenip ertelenmeyeceği gündemde.

Geçtiğimiz günlerde AK Partili Bülent Arınç’ın ‘seçim ertelensin’ çıkışı gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Habertürk yazarı Kübra Par, köşesinde yazdı.İktidar kanadının bu konudaki fikirleri hakkında bilgisini paylaştı.

İşte Kübra Par’ın yazısından bir bölüm:

Depremin ardından ‘Seçim ertelenecek mi?’ sorusu gündemde. Muhalefet partileri bunun Anayasa’ya aykırı olacağı yönünde defalarca açıklamalarda bulundular.

Hatta bazı siyasetçiler erteleme kararının kesin olduğunu düşünüyor ve eleştiri üstüne eleştiri yapıyor.

Ancak Milletler Topluluğu’nun böyle bir niyeti yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bırakın 18 Haziran’ı, daha önce de açıkladığı gibi seçimin 14 Mayıs’ta yapılmasından yana.

Aynı eğilim önceki gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmede de ortaya çıktı.

Bir yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hızlı toparlanma konusundaki özgüveni ve aday gösteremeyen muhalefeti gafil avlama niyeti, 18 Haziran’a ertelenememesinin arkasında olabilir.

OHAL 7 Mayıs’a kadar sürecek. O zamana kadar bölgedeki acil yaraları sarmak, devletin şefkatini yansıtmak, maddi kayıpları telafi etmek ve şehirlere net bir sistem getirmek için çalışacaklardı.

Bir gazeteci olarak seçimin erteleneceğine dair yaygın inanışa rağmen tarihi açıklamanın risklerinin farkındayım ama hem AK Parti hem de MHP kaynakları mevcut eğilimin 14 Mayıs olduğunu teyit ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu