Haber

prof. Dr. Süleyman Pampal: “Hatay İçin Tehlike Geçmemiş Olabilir”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılardan en çok etkilenen illerden biri olan Hatay, dün gece yine sarsıldı. 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. prof. Süleyman Pampal, depremden sonra beklenen fay kırılmasının gerçekleşmemiş olabileceğini söyledi.

Bölgedeki tehlikelere dikkat çeken Prof. Dr. Süleyman Pampal, “Bu beklenmedik bir durum değildi. Antakya fayı dediğimiz şey üzerindeydi. O bölge hala yüksek riskli bir bölge. Bu fay 1000 kilometre, kırılma fayın kuzey ve güneyinde devam ediyor.

“Bu fay Hatay’ın güneyinde Ölüdeniz fayı olarak devam etmektedir. Suriye, Lübnan ve İsrail istikametinde 8 büyüklüğünde deprem var, bu fay o fay. Yani sınırlarımızın içindeki kısım bile tamamen kırılmadı.”

“Tehlikenin varlığını sürekli vurguladık. Aslında Hatay maalesef ana depremini hala yaşamamış olabilir. Bu Kahramanmaraş depremi, Pazarcık üst depremi Hatay’a yaklaşıp Kırıkhan civarına kadar inmiş ama gidilecek çok yer var. aşağıda kırılır neredeyse yarısı kalır.Yani Malatya fayı aşağıda ve kuzeydedir.Bingöl civarında Ovacık fayı ile Karlıova arasında başka faylar olduğunu söylemiştik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu