Ekonomi

Tezgahlarda bolluk: Fiyat bir anda 40 TL düştü

1 Eylül’de balık sezonunun açılmasıyla birlikte balıklar pazar tezgahlarında yerini aldı. Sezonun açıldığı ilk günde tezgahlarda 120 lira fiyatla satılan hamsi, 40 lira düşüş yaşadı.

Bolu’da tezgahlarda 70-80 liraya satılan hamsi, vatandaşların en çok tercih ettiği deniz ürünleri arasında yer aldı. Balıkçılar bu sezon hamsinin bol olduğunu söyledi.

“BU YIL GİBİ ANKARA YILI OLACAK”

Hamsinin bol olduğunu belirten Balıkçı Hakan Yıldız, “Bu yıl balık sezonunu güzel ve güzel açtık. Hamsi bu sene bol oldu. Bu sene meşe palamudu üretemedik, stoklarımız yetersizdi. Geçen yıl da palamut boldu. Bu sene meşe palamudu çok az, henüz tezgahlara çıkmadı. Bu yıl hamsi yılı olacak gibi görünüyor. Bu sezona göre şu an durum iyi. Hamsi çağın başından beri tezgahlarda yer alıyor.

Bu yıl hamsiyi 120 lira civarında bir fiyatla açtık ama şimdi 70-80 liraya düştü. Biraz daha düşebilir ama çok daha düşeceğini tahmin etmiyoruz. Çünkü belli bir masrafı var. “Ancak belli değil, 50 liraya ulaşmasını umuyoruz” dedi.

Hamsi fiyatının diğer gıdalara göre uygun olduğunu belirten Yıldız, “Vatandaşların talebi şu anda iyi. Şunu söyleyeyim tabi ki piyasa ve vatandaş zaten zor durumda. Balık diğer yiyeceklere göre biraz daha uygun fiyatlı gibi görünüyor. Bu yüzden biraz talep görüyor. Sezonumuza göre talep var. “Vatandaşlar balığı özledi” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu